www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @533
Počítadlo


Spam poison

Nepleťte si evanjelikov s evanjelikálmi

Alebo trochu osvety

Myslel som si, že je to neuveriteľné, ale stretol som sa s človekom, ktorý – kvôli nesprávnemu amatérskemu prekladu názvov vo filme Jesus Camp – považoval evanjelikov za evanjelikálov. Potom som si uvedomil, že viac ľudí, ktorí sa v tejto oblasti neorientujú, môže podľahnúť tomuto omylu, a cítim akútnu potrebu sa evanjelikov zastať.

Teda, evanjelikáli sú tí besní kresťania, ktorým hovorím „ježišovci“ alebo taktiež „doslovníci“ (pretože veria v doslovnú pravdivosť Biblie a sú schopní neuveriteľných myšlienkových kotrmelcov, pokiaľ poukážete na zjavné rozpory, ktorých je Biblia plná). Je to fundamentalistická odroda kresťanstva, ktorá popiera evolúciu; snažia sa dokázať historickosť celosvetovej potopy; veria v skorý druhý príchod Krista; tvrdia, že „Boh nenávidí teplých“; a takisto sú skalopevne presvedčení, že ten, kto neuverí ich spôsobom, sa bude po smrti na veky vekov smažiť v pekle, čo zrejme uspokojuje ich sadistické libido. U nás sa z času na čas vyskytujú na námestiach a uliciach, spievajú nechutné gýčovité odrhovačky o Ježišovi, hovorenie jazykmi (nezmyselné extatické mrmlanie) atď. Boli by skôr pozoruhodnou kuriozitou, keby netvorili v Spojených štátoch približne 40 % obyvateľstva s významným politickým vplyvom. Mne osobne z nich behá mráz po chrbte a považujem ich za rovnako nebezpečných ako islamských fundamentalistov. U nás ich reprezentuje množstvo rôznych církvičiek a zborov, najväčšie sú asi Apoštolská cirkev a Cirkev bratská, ide však len o 0,3 % populácie.

Naproti tomu evanjelici patria, čo sa kresťanov týka, k tým najcivilizovanejším odnožiam; zvlášť u nás (Českobratská cirkev evanjelická). Chovajú sa normálne, neveria v doslovný výklad Biblie, nešľahajú síru na homosexuálov (túto problematiku možno považovať za dosť výpovedný ukazovateľ civilizovanosti tej ktorej cirkvi) a neodsudzujú do pekla všetkých, ktorí veria niečomu inému, než oni. V Brne kedysi premietali v kostole na Pellicovej ulici Život Briana, čo hovorí za všetko. Jediný problém, ktorý s nimi mám, spočíva v tom, na čo upozorňujú Dawkins, Harris i Hitchens v prípade umiernených veriacich – totiž v neochote zreteľne odsúdiť svojich nebezpečných fanatických súvercov (ktorí pochopiteľne nemajú naopak seba menšie zábrany v odsúdení svojich umiernených súvercov…).

Napriek tomu majú evanjelici a evanjelikáli niečo spoločné – sú to protestanti s koreňmi v učení Luthera a Kalvína. Lenže zatiaľčo evanjelici sa vyvíjali a postupne sa upokojili, evanjelikáli akýkoľvek vývoj odmietajú a väznia svoju mentalitu kdesi v stredoveku alebo v ranom novoveku.

Stručne zhrnuté: Nemám problém ísť na pivo s evanjelikom (pokiaľ nie je osobnostne hlupák – hlupáci môžu byť pochopiteľne všade), pretože viem, že sa pravdepodobne budeme vzájomne rešpektovať a naše svetonázorové rozdiely nebudú neprekonateľnou prekážkou. To isté je však vylúčené v prípade evanjelikála, pretože ten je pre mňa (navzdory všetkým zmenám v presvedčeniach, ktorými som od svojich devätnástich rokov prešiel) konštantne stelesnením jedného z najrýdzejších ziel sveta…

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jaroslav A. Polák
– spisovateľ, publicista, amatérsky filozof, do značnej miery skeptik a priaznivec kritického myslenia, ktorý ale odmieta stáť na ktorejkoľvek strane „barikády“, pretože niektoré jeho osobné skúsenosti ho priviedli k presvedčeniu, že existuje čosi ako duchovná dimenzia, čo však nikomu nevnucuje. Náboženstvo, mágiu, liečiteľstvo a podobné fenomény považuje za oprávnené do tej miery, do akej slúžia životu alebo mu aspoň neškodia; je vždy pripravený podrobiť kritike akýkoľvek konkrétny nešvár, ale nezatracuje ich ako celok.
Čerpané z: AMOR VACUI, rubrika: Čo život dal a vzal

Jaroslav A. Polák, 17. 07. 2010 | Prečítané: 5275 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore