www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @419
Počítadlo


Spam poison

Odkaz Karolíny Brüstleovej

Literárna súťaž

Karolína Brüstleová v Podhorí

Karolína BrüstleováPamätníci si ešte pamätajú pani učiteľku Karolínu Brüstleovú, ktorá bola prvou učiteľkou v Podhorí. Zachovala sa školská kronika, v ktorej opísala najmä školské udalosti, ale aj niektoré udalosti, ktoré sa týkali celej obce od začiatku dvadsiateho storočia až do roku 1932.

Karolína Brüstleová sa narodila v meste Vukovar v dnešnom Chorvátsku v čase Rakúsko-Uhorskej monarchie. Študovala v maďarskom meste Kalocsa. Do Podhoria prišla z Viedne, kde mala v tom čase trvalý pobyt a kde bývala jej rodina. Bola prvou učiteľkou v Podhorí vôbec. Dovtedy len gazdovia sami svojich synov učili trochu čítať a počítať.

Vyučovať v Podhorí začala 1. decembra 1903. Musela sa boriť s rôznymi existenčnými problémami: v škole sa kúrilo s drevom, ktoré bolo treba zabezpečiť, neboli žiadne školské pomôcky, často ani peňazí na ne. Prvá škola vyhorela, učila aj v stiesnených pomeroch v prenajatej izbe. Gazdovia potrebovali deti doma, aby im pomáhali na poli či pri pasení dobytka, a dlho trvalo, kým pochopili, aké je vzdelanie dôležité, a začali posielať svoje deti pravidelne do školy. Napriek všetkým problémom a prekážkam, ktoré ju stretali, dosahovala v škole veľmi dobré výsledky, často lepšie ako v školách v okolitých obciach. 26 rokov tu sama učila, kým v roku 1930 nenastúpil pomocný učiteľ. Počty sa pohybovali okolo 50 – 70 žiakov v prvej triede a okolo 30 v druhej triede. Učilo sa každý deň okrem nedele a štvrtku, kedy býval v Žiline jarmok. Určité roky mávala v nedeľu tzv. naukobeh (niečo ako dnes vlastiveda) pre dospelých, v liste na školský inšpektorát do Žiliny píše, že sa ho zúčastňuje asi 40 ľudí.

Okrem toho nacvičovala s deťmi rôzne básne, piesne, divadlá na oslavy, štátne sviatky, venovala sa im aj individuálne po vyučovaní. Dojímavé sú opisy pohrebov spolužiakov, tam tiež deti usmerňovala pri spoločných rozlúčkach. V tých časoch sa takéto udalosti častejšie stávali ako teraz.

Túto náročnú prácu mohla vykonávať len hlboko presvedčená o jej dôležitosti a s veľkou láskou k deťom. Bolo to jej povolanie. Nemala svoju rodinu, ostala slobodná a deti jej boli všetkým. Sama v závere kroniky píše: „…ťažko mi padne moje deti, ktoré som zo srdca milovala, teraz nechať.“ Niet divu, že pri takomto nasadení jej začalo vypovedávať zdravie a po 30 rokoch služby v tunajšej škole odchádza zo zdravotných dôvodov do penzie v roku 1932.

Medzitým sa rozpadla Rakúsko-Uhorská monarchia a vznikla 1. Československá republika. Karolína Brüstleová pri odchode do dôchodku udáva adresu v Bratislave a tu sa naša stopa stráca, zatiaľ sme sa viac o jej ďalšom živote nedopátrali. Nevieme, kedy zomrela a kde je pochovaná. Možno, že časom sa nám aj tieto údaje podarí zistiť.

Dnes vieme určite, že bola učiteľkou telom i dušou, nebolo to len jej zamestnanie, ale bolo to jej životné povolanie. Vieme, že pre našu obec veľa urobila, že tu obetovala všetky svoje sily a že jej máme byť za čo vďační.

Pamätná tabuľa25. októbra 2009 bola na jej počesť v Podhorí odhalená pamätná tabuľa. Pri tejto príležitosti obecný mesačník „Podhorský hlásnik“ a obec Podhorie vyhlásili literárnu súťaž „Odkaz Karolíny Brüstleovej“, ktorej cieľom okrem hľadania literárnych talentov bolo predovšetkým rozvíjať pozitívne myslenie autorov, úctu k morálnym hodnotám a prispieť k poznaniu života a diela ľudí, ktorí sa svojím životom zaslúžili o všeobecné dobro.

Do 1. ročníka sa prihlásilo 63 účastníkov so 78 prácami z celého Slovenska. Trojčlenná odborná porota pod vedením spisovateľky, spravodajkyne a publicistky Mgr. Beáty Jarošovej vyhodnotila práce, rozdelené podľa veku účastníkov do troch kategórií a 5. marca 2010 bolo slávnostné vyhlásenie víťazov 1. ročníka literárnej súťaže „Odkaz Karolíny Brüstleovej“ v Kultúrnom dome v Podhorí.

Porota rozhodla takto:

I. kategória

1. miesto: Soňa Hradská, 13 rokov, ZŠ Lietavská Lúčka, „Prečo???“
2. miesto: Agáta Masná, 14 rokov, GSF Žilina, „Mám rada svoju učiteľku“
Viktória Belancová, 11 rokov, ZŠ Lietavská Lúčka, „Mesto alebo dedina“
3. miesto: Matej Horňák, 13 rokov, ZŠ Hájske, „Moja obľúbená pani učiteľka“

Čestné uznanie: Eduard Hamarik, 15 rokov, ZŠ Michalovce, „Poznanie“
Klára Muchová, 10 rokov, ZŠ Stará Ľubovňa, „Deň ako bežne“

II. kategória

1. miesto: Katarína Želinská, 18 rokov, Sabinov, „30 smiešnych sekúnd“
2. miesto: neudelené
3. miesto: Kristína Ištvánová, 16 rokov, Revúca, „Ľudia môjho razenia“

Čestné uznanie: Lenka Koššová, 18 rokov, Podhorie, „Život na dedine a život v meste“

III. kategória

1. miesto: Mgr. Eva Vlčková, 25 rokov, Podhorie, „Moje miesto na tejto zemi“
2. miesto: Mgr. Tatiana Hrabáková, 66 rokov, Žilina, „Aj my sme len ľudia“
3. miesto: Ing. Jozef Páleník, 55 rokov, Svinná, „Chalupárska dedina“

Čestné uznanie: Imrich Jesenský, 68 rokov, Čaňa, „Pán učiteľ“, „Gaštany“

Víťazné práce budú uverejnené v zborníku súťaže a na webovej stránke obce Podhorie.

Literárna súťaž Odkaz Karolíny Brüstleovej

Literárna súťaž Odkaz Karolíny Brüstleovej

Literárna súťaž Odkaz Karolíny BrüstleovejLiterárna súťaž Odkaz Karolíny BrüstleovejLiterárna súťaž Odkaz Karolíny BrüstleovejLiterárna súťaž Odkaz Karolíny BrüstleovejLiterárna súťaž Odkaz Karolíny BrüstleovejLiterárna súťaž Odkaz Karolíny Brüstleovej

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Eva Masná
– redaktorka obecného mesačníka Podhorský hlásnik
– občasník obce Podhorie, ktorý vychádza v snahe informovať všetkých občanov o tom, čo sa v obci deje a svojou troškou napomáhať budovať z obce jednu veľkú rodinu
Čerpané z: vlastný zdroj

Eva Masná, 11. 03. 2010 | Prečítané: 4918 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore