www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @543
Počítadlo


Spam poison

Súkromná CIA

Prestížny ekonomický týždenník Barron’s Magazine charakterizoval spoločnosť STRATFOR ako tieňovú CIA.

Strategic Forecasting, Inc.

Strategic Forecasting, Inc., (Strategické prognózy, obchodná spoločnosť) všeobecne známejšia ako Stratfor, je súkromnou tajnou službou založenou v roku 1996 v Austine (v štáte Texas, USA). Prestížny ekonomický týždenník Barron’s Magazine ju charakterizoval ako tieňovú CIA. (Uvedený časopis od roku 1921 vydáva spoločnosť Dow Jones & Company, ktorá publikuje aj časopis The Wall Street Journal. Magazín je pomenovaný podľa Clarenca W. Barrona, považovaného za zakladateľa finančnej žurnalistiky. Firmu Dow Jones & Company vytvorili v roku 1882 traja reportéri – Charles Dow, Edward Jones a Charles Bergstresser. Podobne ako The New York Times a The Washington Post je spoločnosť v posledných rokoch verejne obchodovateľná, ale súkromne kontrolovaná.)

George FriedmanZakladateľom firmy Stratfor, jej najvyšším spravodajským dôstojníkom, finančným supervízorom a generálnym riaditeľom je George Friedman, politológ a autor viacerých odborných kníh, vrátane America’s Secret Wars (Americké tajné vojny), The Intelligence Edge (Špionážny predstih), The Future War (Budúca vojna) a The Next 100 Years: A Forecast for the 21st Century (Nasledujúcich 100 rokov: prognóza pre 21. storočie).

Friedman sa narodil v Maďarsku rodičom, ktorí prežili holokaust. Jeho rodina opustila Maďarsko v roku 1949. Odišli do Rakúska a niekoľko rokov žili v utečeneckom tábore, kým získali víza na príchod do USA. Podľa Friedmana je to „úplne klasický príbeh emigrantov, ktorí začali nový život v Amerike“. Do Spojených štátov sa dostal ako trojročný a vyrastal v newyorskej štvrti Bronx. Vyštudoval politológiu na City College of New York a získal doktorát (Ph.D.) zo špecializácie štátna administratíva na Cornell University. Od roku 1974 takmer dve desaťročia pôsobil ako pedagóg na Dickinson College.

Pôvodne sa zaoberal politickou filozofiou a jeho prvé práce boli venované analýze marxizmu. V 80. rokoch sa čoraz väčšmi zaujímal o problémy medzinárodných konfliktov a skúmal americko-sovietsku rovnováhu z vojenskej perspektívy. Po zániku Sovietskeho zväzu sa zameral na možnú hrozbu ozbrojenej konfrontácie USA a Japonska.

Je priekopníkom v oblasti počítačového modelovania vojenských operácií. Počas pôsobenia na akademickej pôde sa stal poradcom pre otázky národnej bezpečnosti a obrany, pričom spolupracoval s najvyššími veliteľmi všetkých armádnych špeciálnych služieb, škôl a odborných zariadení. V roku 1994 založil Centrum pre geopolitické štúdie na Louisiana State University, kde sa zapodieval integrovaním ekonomických, politických a vojenských prognóz.

V roku 1996 prešiel do podnikateľskej sféry, v rámci ktorej vytvoril súkromnú špionážnu firmu Stratfor, ktorá svojim klientom poskytuje konzultácie o otázkach medzinárodných vzťahov. Jeho zástupcami sú Peter Zeihan, viceprezident pre globálne analýzy, a Fred Burton, viceprezident pre bezpečnosť a boj proti terorizmu. Zoznam odberateľov informácií zo spoločnosti Stratfor je tajný, ale ide o popredné nadnárodné korporácie a viaceré zahraničné vlády.

V tejto súvislosti ťažko nespomenúť dokument spoločnosti Stratfor, uverejnený 13. januára 2005, ktorý obsahuje prognózu geopolitického vývoja sveta do roku 2015. Pri spätnom pohľade na udalosti posledných rokov sa môžeme opäť presvedčiť, že predpovedanie budúcnosti v dlhšom období je naozaj dosť nespoľahlivé, hoci súčasní profesionálni proroci nepoužívajú sklenenú guľu, ale najmodernejšie vedecké a technické prostriedky.

V aktuálnych internetových diskusiách a v masmédiách sa možno stretnúť s pojmami, akými sú počítačové simulácie vývoja spoločnosti, ale nikde sa nemožno dozvedieť, aké vstupné dáta sa prístrojom zadávajú a aké evolučné algoritmy sa následne používajú v procese predpovedania budúcnosti. To znamená, že prezentované výstupy síce vyzerajú logicky, ale nevedno, prečo by mali byť dôveryhodné, keď nie je jasné, ako sa k nim dospelo.

Spôsobov predikcie je viacero, pričom sa uplatňujú nástroje umelej inteligencie a štatistické metódy. Jedným z príkladov je využitie neurónových sietí, ktoré si najprv osvoja informácie za určité obdobie historického vývoja (povedzme od roku 1950 do roku 2000), a potom sa otestuje schopnosť anticipácie pre rok 2001, o ktorom sú už známe údaje, takže sa môže porovnať predvídanie s realitou. Tiež však potvrdzuje, že čím je budúcnosť vzdialenejšia, tým väčšmi sa výsledky odchyľujú od skutočnosti.

Americká súkromná tajná služba Stratfor pre dekádu 2005 až 2015 predpovedala úpadok Číny a Ruska, vzostup Japonska a dezintegráciu Európskej únie. Pozrime sa na kľúčové okolnosti predpovede z odstupu niekoľkých rokov, ktoré už od publikovania prognózy uplynuli. Podľa autorov by mala pokračovať hospodárska a vojenská nadradenosť USA, ktoré majú najmladšiu a najrýchlejšie rastúcu populáciu spomedzi všetkých veľkých ekonomík. Vo vzájomnom vzťahu so súčasnou globálnou krízou, ktorá pochádza práve zo Spojených štátov, vyznieva dosť pochybne predpoklad, že sa zopakuje investičný boom z obdobia 1995 – 2005. Prognostici tiež očakávali, že Washington bude úspešne riešiť problémy sociálnej bezpečnosti a postupne presunie ohnisko svojej pozornosti zo Stredného Východu na oblasť Pacifiku.

Na Strednom Východe predvídali víťazstvo USA nad islamským extrémizmom a transfer amerických záujmov z vojenskej do politickej oblasti. Predpokladali významné zmeny na najvyššej vládnej úrovni v Egypte, Sýrii a v Saudskej Arábii. Ekonomiky Európskej únie by mali podľa prognózy stagnovať vzhľadom na neúnosnú sociálnu záťaž a starnúce obyvateľstvo. Na starom kontinente by malo narastať napätie vo vzťahu k stúpajúcej moslimskej imigrácii – spojené s rizikom teroristických útokov. Dokument zdôrazňoval aj problémy spôsobené predpovedanými pokusmi Ruska o expanziu do Európy.

Predpoveď ďalej tvrdila, že Rusko kolabuje a tento proces bude pokračovať, pričom v ňom prevládne nacionalizmus a protizápadná orientácia. V kontradikcii s proklamovaným kolapsom nevylučovala obnovenie pozície Ruska ako významného hráča na medzinárodnej scéne s tradičným protizápadným akcentom. Americkí vizionári pre Čínu veštili spomalenie ekonomického rastu a odliv zahraničných investícií, ako aj masívne sociálne otrasy v rámci polarizácie medzi bohatými a chudobnými vrstvami obyvateľov. Po Olympijských hrách v roku 2008 sa môžeme pousmiať nad prognózou, že počas nich mal vypuknúť v Číne chaos, ktorý mal vyústiť do straty centrálnej kontroly Pekingu nad čínskym územím a k rozpadu Číny na viacero samostatných regiónov. Experti z USA ďalej predvídali, že Japonsko sa stane významnou ázijskou mocnosťou, ktorá sa zblíži s Tchaj-wanom.

Pravdaže – materiál Stratfor 2005-2015 Decade Forecast prinášal predstavy o predpokladanom vývoji vo všetkých častiach sveta, vrátane Latinskej Ameriky a Afriky. Pri kritickom porovnávaní prognóz a skutočných udalostí sa nemožno ubrániť dojmu, že geopolitické želania americkej proveniencie sa neraz vydávajú za vedecké poznatky a robí sa s nimi big business ako s kvalifikovanými informáciami. Azda sa už len treba stotožniť s poznámkou neznámeho diskutéra na internete, podľa ktorého je jediným očividným pozitívom dokumentu renomovaných odborníkov, že ich výskum nebol financovaný z našich daní. Hoci kto vie, či nepatríme medzi platiacich odberateľov služieb Made in Stratfor?

Foto: © STRATFOR

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
básnik, dramatik, publicista, prekladateľ a tajomník
Spolku slovenských spisovateľov
Čerpané z: vlastný zdroj, osobná stránka autora

Pavol Janík, 29. 11. 2009 | Prečítané: 5884 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (4 hl.)
 
Sýkorka belasá (9 hl.)
 
Stehlík obyčajný (5 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 20
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Werner
01-07-20 * 21:38
 Re: Werner
01-07-20 * 16:59
 A potom nič
30-06-20 * 16:24
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore