www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @719
Počítadlo


Spam poison

Vydavateľstvo Q 111

V tomto roku oslavuje vydavateľstvo 20 rokov existencie.

Kveta DaškováVydavateľstvo Q 111 založila spisovateľka a knižná dizajnérka Kvetuša Dašková roku 1990 po takmer tridsaťročnej práci vo Vydavateľstve Mladé letá, špecializovanom na tvorbu pre deti a mládež, kde pôsobila ako redaktorka a po roku 1989 ako vedúca redaktorka náučnej redakcie.

Vydavateľstvo vydáva kvalitnú nekomerčnú literatúru, o čom iste svedčí i to, že šesť detských kníh ocenila BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti, ako najlepšie alebo najkrajšie knihy sezóny. V súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2000 dostalo vydavateľstvo aj autorka ilustrácií Martina Matlovičová za knihu Ohňostroj pre deduška cenu Bibiany v kategórii literatúry pre deti. Roku 2006 bola ako najlepšia kniha sezóny ocenená Hrubínova kniha Dvakrát sedem rozprávok v preklade Milana Rúfusa s ilustráciami Kristíny Šimkovej a roku 2007 ako najkrajšia kniha zimy kniha A. P. Čechova Gaštanka s ilustráciami Genadija Spirina.

Prezentáciou Literárneho a informačného centra na Knižnom veľtrhu vo Frankfurte bola poctená kniha Tri Mestá (Kveta Dašková: So strašidielkom Pipom po Bratislave, Éva Gaál: Čo videl Arko v Budapešti, Alfred Komarek: Viedenský vrabčiak Čivko).

Treba spomenúť i produkciu roku 2008, a to Rudyard Kipling Ako si mačka skrotila pani pračlovekovú, Jaroslava Blažková Ostrov kapitána Hašašara, Samo Chalupka Valibuk a nedávno vydané knihy Erik Ondrejička Čo sa skrýva v ceruzke (O zvieratách a o Zuzke), Kveta Dašková Básničky z gombíkovej dierky (kniha, ktorá rastie s tebou), Iva Procházková Soví spev Potopa (od 14 rokov) a Mikuláš J. Lisický Živá symetria (od 14 rokov).

Okrem literatúry pre deti vychádza vo Vydavateľstve Q 111 aj literatúra pre dospelých, a to próza aj poézia našich i svetových autorov. K najvýznamnejším vydaným básnickým dielam patrí výber veršov slovenských nadrealistov Básnici snov, ďalej kniha 49 básní, výber z diela poľskej poetky Wisławy Szymborskej, nositeľky Nobelovej ceny za rok 1998 a výber slovenskej ľúbostnej poézie Tá láska láska. V subtílnej sérii Poézia vychádzajú ročne 1 – 2 tituly najmä (ale nielen) mladých slovenských poetiek a poetov, a to v modernej grafickej úprave, na obálke s použitím výtvarných diel našich výtvarníkov.

Veľmi dobrý ohlas kritiky zaznamenala edícia Ženský prstoklad, v ktorej vychádzajú diela najlepších svetových i našich autoriek, napríklad známej francúzskej spisovateľky Simone de Beauvoirovej Veľmi ľahká smrť, francúzskej politologičky Cécile Vaissié a sovietskej disidentky Larisy Bogorazovej Dalo sa tak vôbec žiť?, kniha americkej poetky, spisovateľky a esejistky Erice Jongovej Čo chcú ženy, svetoznámej nórskej herečky Liv Ullmannovej Premena a v neposlednom rade pozoruhodné dielo poľskej publicistky a spisovateľky Hanny Krallovej Dôkazy jestvovania.

Dobrý čitateľský ohlas má edícia Príslovia a porekadlá národov sveta, kde doteraz vyšlo päť titulov: slovenské, židovské jidiš, turecké, latinské a napokon čínske príslovia a porekadlá.

Okrem toho vychádzajú pozoruhodné tituly aj mimo edície, a to napríklad výber z tvorby Alexandra Matušku pod názvom Rozhnevaný kritik Alexander Matuška; Karol Nádranský: Milan Rúfus – Poeta sacer; Leo Kohút: Tu bola kedysi ulica (memoáre); Ivan Stodola: Smutné časy, smutný dom (memoáre); Ľubomír Lipták: Nepre(tr)žité dejiny a Ján Lajčiak: Slovensko a kultúra.

Celkove vo Vydavateľstve Q 111 vyšlo približne 150 titulov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Básnik ľúbostného citu (16.11.2009)

Ján Parada, 01. 01. 2010 | Prečítané: 6578 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (4 hl.)
 
Sýkorka belasá (9 hl.)
 
Stehlík obyčajný (5 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 20
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
 Re: Werner
01-07-20 * 21:38
 Re: Werner
01-07-20 * 16:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore