www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @729
Počítadlo


Spam poison

Inšpirácie Štefana Murína

Svet nechce poznať pravdu, tá mu je ľahostajná. Odhodlanie na čin je podmienkou víťazstva v každom zápase. Víťazstvo neskáče na chrbát utekajúceho zbabelca.

Štefan Murín sa takto zamýšľa v úvahe Generátor myšlienok v knihe Inkvizítor (dnes), ktorú napísal spoločne s Jánom Tužinským, a koncipuje ju ako list Dostojevskému.

Človek – jeho kultúra a vedaPrezentácia druhej knihy z literárnej pozostalosti Štefana Murína s názvom Človek – jeho kultúra a veda (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2009) sa uskutočnila v bratislavskom klube spisovateľov 30. 9. 2009. Publikáciu uviedli predseda SSS PhDr. Ján Tužinský, PhD., jeden z lektorov diela prof. PhDr. Andrej Červeňák, DrSc., a editor knihy Pavol Hudík. Ukážky z tvorby zazneli v interpretácii Jozefa Šimonoviča. Prítomným sa prihovorila aj manželka zosnulého autora RNDr. Galina Murínová, CSc., a syn Ing. Alexej Murín.

Podujatie moderoval tajomník SSS Mgr. art. Pavol Janík, PhD. Ďalšími lektormi jednotlivých častí hodnotného titulu boli Ján Lenčo a prof. RNDr. Fedor Macášek, DrSc. Mnohostranný mysliteľ, diplomat, politik a politológ sa popri výkone zodpovedných a náročných verejných funkcií venoval viacerým historickým, filozofickým, literárnym i špecifickým vedeckým otázkam z oblasti biológie. Napísal stovky článkov, ktoré boli publikované doma i v zahraničí (USA, Kanada, Rusko, Rakúsko). Predniesol desiatky prejavov na medzinárodných fórach. Je autorom a spoluautorom viacerých knižných publikácií.

Pred rokom vyšiel knižný výber z literárnej pozostalosti Štefana Murína s názvom Človek a jeho svet, na ktorý v súčasnosti nadviazalo vydanie prezentovaného knižného titulu. Dielo je v časti Kultúra ako identita zamerané na problematiku viacrozmernosti kultúrnych fenoménov, tému prechodu z ríše zmyslových bohov, úlohu kazateľov, historický odkaz Úrodného polmesiaca, ako aj koreláciu slov a súčasnosti. Druhá časť reflektuje literárne podnety – túžbu smrteľných po nesmrteľnosti v Puškinovej tvorbe, zmysel Dostojevského románov pre dnešok, pohľad na Bulgakova a jeho román Majster a Margaréta, Kumránske zvitky a Prvé evanjelium. V tretej časti rezonuje otázka: „Čo je človek?“ v podobe sond do mikrosveta i makrosveta – analyzuje biosféru, mozog človeka a jeho perifériu, ľudstvo ako systémový prvok biosféry, vzťah prírody a vedomia, bioinformatiku ako hraničnú disciplínu viacerých vedných odborov (informatiky, biochémie a aplikovanej matematiky).

Literárna pozostalosť Štefana Murína nevdojak poukazuje aj na intelektuálnu priepasť, ktorá oddeľuje mysliacich a premýšľavých politikov od ich kolegov a najmä dnešných nasledovníkov, ktorých duchovné limity sa organicky spájajú s programovým pragmatizmom a povrchnou ľahostajnosťou.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
básnik, dramatik, publicista, prekladateľ a tajomník
Spolku slovenských spisovateľov
Čerpané z: vlastný zdroj, osobná stránka autora

Pavol Janík, 02. 10. 2009 | Prečítané: 3896 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 40
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore