www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @138
Počítadlo


Spam poison

Pomôž si sám?

Od úsvitu transformácie spoločnosti na rozhraní 80. a 90. rokov dnes už minulého storočia často a zo všetkých strán počúvame, že sa nik nemá spoliehať na nikoho, tobôž na štát, a že jednoducho každý si má pomôcť sám.

Cieľom frekventovanej ideologickej frázy bolo a je vyhubiť kolektivizmus, spolupatričnosť, súcit s ťažkosťami iných a nahradiť ich individualizmom, chamtivosťou a bezohľadnosťou.

Napriek tomu sa z väčšiny ľudí logicky nikdy nemôžu stať nezávislí podnikatelia a navždy zostanú v závislom postavení zamestnancov, veď bez nich si napokon možno predstaviť iba biznismenov, ktorí zamestnávajú a vykorisťujú len sami seba. A rovnako z väčšiny ľudí sa nikdy nemôžu stať neohrození majstri bojových umení, ktorí nebudú na svoju ochranu pred zločincami potrebovať políciu. Mimochodom – údajne žijeme v právnom štáte, a tak si vari nik neželá, aby občania vzali spravodlivosť do vlastných rúk, pretože by to viedlo k čoraz divokejšiemu západu v strednej Európe a prípadne až k občianskej vojne medzi rozličnými záujmovými a etnickými skupinami.

Pravdaže, každá propaganda má vedľajšie účinky a odkaz verejnosti, že si má každý pomôcť sám viedla najmä k privatizačnému rozkradnutiu dovtedy spoločného štátneho majetku. S tým sme sa už však akosi zmierili, alebo sme si na to aspoň zvykli. Ale netušil som, až k čomu bude viesť slogan: „Pomôž si sám!“

Na udalosť, ktorej som bol dnes (v stredu 11. 3. 2009 okolo 12,15 hod.) svedkom, zrejme nezabudnem do konca života. Zaparkoval som na Znievskej ulici v bratislavskej Petržalke pri miestnom evanjelickom kostole a vystúpil som z auta. Z neďalekej terasy (chodníka) pri vedľajšom panelovom dome sa ozývalo zúfalé volanie mladého muža o pomoc. Iný mladík mu surovo udieral päsťou do hlavy a okolo nich bez povšimnutia prešlo niekoľko ľudí, ktorí na úpenlivú prosbu: „Pomoc, pomôžte mi!“, reagovali neuveriteľnou odpoveďou: „Pomôž si sám!“

Okamžite, ako som začul krik a zbadal otrasnú scénu, zavolal som na číslo 158. Bitému sa podarilo z terasy zbehnúť dolu schodmi smerom ku mne, ale útočník za ním ďalej bežal. Celú situáciu som do telefónu bezprostredne opisoval polícii a vykročil som smerom k unikajúcej obeti. Keď ma útočník uvidel s mobilom pri uchu, zaváhal, po chvíli sa otočil a pokojným krokom odišiel, lebo pochopil, že volám políciu. Nasledovalo asi 10 – 15 minút, počas ktorých som opätovne volal políciu, uvedomoval som si totiž, že páchateľovi každá minúta umožňuje dokonale zmiznúť z miesta činu a predovšetkým som pri druhom telefonáte zdôraznil, že keby útok pokračoval, tak lupič už medzičasom mohol svoju obeť zabiť, a pripomenul som, že policajná stanica je hneď za najbližšou križovatkou na Holíčskej ulici. Zostal som pri poškodenom, ktorý mal oprávnene strach ostať sám, pretože agresívny páchateľ sa mohol vrátiť.

Mladík bol z udalosti silne otrasený – na pravé poludnie išiel po ulici a telefonoval, keď naňho lupič zakričal, aby mu dal mobil a napadol ho. Poškodený mal na tvári stopy po úderoch, násilník ho pohrýzol do ruky, roztrhal mu nohavice atď. Konečne prišla motorizovaná policajná hliadka – s nie veľkým záujmom sa spýtali poškodeného, či chce podal oznámenie, a povedali mu, že má ísť na Holíčsku, lebo oni majú veľa prípadov a nebudú ho nikam voziť. Poprosil som ich, aby ho predsa len odviezli autom, pretože ho útočník môže opäť prepadnúť za najbližších rohom. Mojej žiadosti nie veľmi ochotne vyhoveli.

O ďalšom osude mladého muža neviem, ale už veľmi dobre viem, k akým desivým prejavom krutosti vedie heslo: „Pomôž si sám!“ A zostalo pre mňa záhadou, aké množstvo iných prípadov zamestnáva policajtov, ak pre bezpečnostné zložky nie je najdôležitejšie odvrátenie priameho ohrozenia zdravia, života a majetku občanov.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
básnik, dramatik, publicista, prekladateľ a predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003-2007)
Čerpané z: Blog TASR, osobná stránka autora

Pavol Janík, 04. 05. 2009 | Prečítané: 2823 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (6 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 25
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Veď rozmýšľaj!
05-07-20 * 08:58
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore