www.humanisti.sk
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @358
Počítadlo


Spam poison

Protagonisti dejín slobodomyseľnosti

K človeku ako biosociálnej bytosti nerozlučne patrí myslenie, ktoré je najvyšším produktom mozgu.

Myslenie je aktívny proces v oblasti odrazu existujúceho sveta, v ktorom žijeme a aktívne konáme. V tomto procese vznikajú predstavy, poznatky, úsudky a náhľady, individuálne mienky i kolektívne zmýšľania, rôzne pohľady, stanoviská a zásady ako aj rôznorodé závery a presvedčenia. A tie sa premietajú do mnohých rozmanitých prejavov, vrátane umeleckých zobrazení.

Myslenie človeka je súčasťou jeho vývinu. Dejiny myslenia preto poznajú mnohé jeho vývojové stupne a mnohoraké, takmer nepreberné podoby. Všetky sú – tak z teoretického ako aj praktického hľadiska – veľmi zaujímavé a poučné. Ich štúdium je teda stále aktuálne a potrebné.

Rámcove a dlhodobo možno hovoriť o dvoch základných, historicky významných stupňoch v oblasti myslenia. Prvý možno chápať ako relatívne jednoduché štádium, ktoré sa postupne začalo diferencovať. Pre druhý stupeň je charakteristická čoraz výraznejšia diferenciácia, najmä po prekonaní prvotnopospolnej spoločnosti, ktorá sa prejavuje aj v našich časoch.

Rozrôzňovanie v mysliach ľudí sa prejavilo aj vo vzniku náboženských predstáv na strane jednej a živelne materialistických náhľadov na strane druhej. V týchto mali korene postupne sa formujúce nenáboženské a časom až ateistické pozície mnohých dávnych mysliteľov. Ateisti sa stali najdôslednejšími kritikmi viery v nadprirodzeno či iných náboženských náhľadov.

Mnohé faktory spôsobovali, že v náboženských myšlienkových sústavách sa čoraz viac presadzovali rôzne dogmy. Kňazi vo všetkých ich podobách sa všemožne starali, aby radoví veriaci dogmy rešpektovali a riadili sa nimi v celom rozsahu ich bytia a žitia. Kritici náboženstva systém dogiem nevyhnutne atakovali a súčasne hlásali, aby sa ľudia s ohľadom na celú šírku a hĺbku svojej existencie slobodne zamýšľali nad svojou existenciou a nad svojimi činmi. Tak vznikol dlhodobý myšlienkový pohyb nazývaný – slobodomyseľnosť.

Tento myšlienkový fenomén má dlhé dejiny. Pramene, ktoré sa zachovali, ukazujú, že ide o niekoľko tisícročí. V ich priebehu sa postupne vynárali mnohí vynikajúci tvorcovia a nositelia slobodomyseľných názorov. Títo zanechali cenný myšlienkový odkaz ďalším pokoleniam, vrátane nás. Je namieste, aby sme v kontexte tak s bádateľskou a teoretickou činnosťou ako aj s kultúrno-osvetovým pôsobením toto bohaté a cenné dedičstvo systematicky a aktívne využívali. V snahe napomôcť takémuto úsiliu zostavil som výber popredných predstaviteľov slobodomyseľnosti a to všetkých jej smerov. Zaradení sú v ňom myslitelia a bádatelia, vedci a pedagógovia, spisovatelia i básnici či výtvarní umelci i verejní činitelia.

Výber je urobený tak, aby mohol slúžiť desať rokov, pričom na každý rok pripadá pätnásť postáv. Tak sa vytvára možnosť, aby si záujemcovia o dejiny slobodomyseľnosti mohli vybrať témy podľa svojich záujmov i možností. Predložený materiál má odporúčací charakter. Kluby Prometheus i jednotlivci si ho môžu upravovať, najmä na základe nových poznatkov o dejinách slobodomyseľnosti ako aj pôsobenia jej tvorivých protagonistov v súčasnosti.

Ateizmus a iné smery svetského humanizmu, ktoré spolu tvoria súčasnú slobodomyseľnosť u nás, musia zápasiť o svoje „miesto pod slnkom“. V tomto ideovom zápolení majú svoje miesto rôzne faktory – obsah, metódy i formy činnosti i zápalistá, obetavá činnosť členov Spoločnosti Prometheus. Znalosti o predchádzajúcom vývine slobodomyseľnosti a o jej vynikajúcich predstaviteľoch môžu nám účinne poslúžiť v našom úsilí. Budem rád, ak tento výber, postupne spresňovaný biografickými anotáciami a novými bibliografickými údajmi, splní v tomto smere primeranú úlohu.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť aj v diskusnom fóre.

prof. Ing. PhDr. Jaroslav Čelko, DrSc.
– iniciátor vytvorenia Spoločnosti Prometheus a jej spoluzakladateľ. Bol predsedom Prípravného výboru SP (január 1990-február 1991), potom predsedom Dočasnej ústrednej rady SP (február-apríl 1991). Následne vykonával funkciu predsedu spoločnosti do apríla 1994 a neskôr od mája 1999 do februára 2001. Odvtedy je čestným predsedom Spoločnosti Prometheus.
Čerpané z: vlastný zdroj

Jaroslav Čelko, 02. 10. 2007 | Prečítané: 1996 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (522 hl.)
 
Nie (388 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 910
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Nie
16-08-19 * 19:42
 Re: Internet
16-08-19 * 19:05
 RE: Zbierka náboženských nezmyslov
16-08-19 * 18:50
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore